Majd jövő hónapban veszek fogkefét…
Ismerős a mondat? Nem? Pedig ez a mondat Magyarországon nagyon gyakran elhangozhat. A magyar és nemzetközi statisztikák is alátámasztják, hogy Magyarországon mind a fogászati szűrésre járás (a többiről nem is beszélve), mind a szájápolási eszközök használata messze az európai átlag alatt van. Olyannyira alatta, hogy a fogbetegségek tekintetében – korábbi felmérések tanúsága szerint – a 19 országot magában foglaló összehasonlítás alapján Európában a 18. helyen állunk.
Magyarországon évente mindössze kb. 7 millió fogkefe fogy. A fogkefénket legalább 3 havonta cserélni kellene, mivel a szájban található baktériumok megtapadnak rajta és egy idő után használatuk nem megelőzi a bajt, hanem hozzájárul a betegségek kialakulásához. A statisztikák szerint azonban nemhogy 3 havonta, de sokan évente sem cserélik fogkeféjüket, ezzel kockáztatva egészségüket.
Mit tehetünk, hogy fogaink épségét megőrizvén szervezetünk egészségét is támogassuk?
1.A rendszeres, helyes fogmosás a kezdet.
A helyes fogmosási technika kulcsfontosságú a fogak tisztán tartásához. Ne szégyelljünk ezen a téren segítséget kérni egy dentálhigiénikustól, hiszen sok fogorvos is bevallja, hogy nem tudtak helyesen fogat mosni, amíg a tanulmányaik során a megfelelő specialista erre meg nem tanította őket.
2.Használjunk fogselymet és fogköztisztító fogkefét, szájvizet.
A fogak közti ételmaradékok eltávolítása megakadályozza a fogközti fogak közötti szuvasodás kialakulását. Ha az ételmaradék ott ragad, a fogak romlása elkerülhetetlen. A szájvíz olyan helyekre is bejut, ahova más eszköz nem, valamint a szájban előforduló baktériumok számát is csökkenti.
3.Járjunk félévente kontroll vizsgálatra, 3-6-12 havonta fogkő-eltávolításra
A megfelelő szájápolással minimálisra lehet csökkenteni a szuvasodás előfordulását, mégis időnként az a biztos, ha a fogorvos megbizonyosodik arról, hogy minden rendben van. Egy kis, kezdődő lyukat sokkal egyszerűbb és költséghatékonyabb kezelni, mint egy olyan fogat, amely gyulladt vagy már el is halt. ( Kis front fog tömése 14.000Ft, elhalt fog gyökérkezelése min.28.000Ft, üvegszálas csapos megerősítés 20.000Ft, korona fém-kerámia 40.000Ft, összesen: 88.000Ft)
A fogkő felgyülemlése a szájban sok mindentől függ, ezért mindenkinél más ütemben történik. Ennek megfelelően, valakinek elég évente egyszer eltávolíttatni, míg másnak ezt 3 havonta rendszeresen kell elvégeztetnie. Lényeg, hogy ne hagyjuk, hogy a fogkő úgy felszaporodjon, hogy ínygyulladást vagy akár idővel krónikus fogágybetegséget okozzon.