
Ínybetegségek kezelése
Ínybetegségeknek nevezzük a fogakat támasztó és rögzítő szövetek betegségeit. Parodontológus, azaz ínybetegségek kezelésére szakosodott fogorvos feladata ezek ellátása.
Kezelés előtti teendők: Részletes fogorvosi vizsgálat, parodontológiai szűrés, parodontális státusz felvétel, periapikális röntgenfelvételek készítése foganként. Az ezt követő konzultáció során részletes tájékoztatást kap a páciens a tervezett beavatkozásról, az érzéstelenítés módjáról, ha szükséges, a felhasznált anyagokról, az esetleges szövődményekről és a beavatkozás utáni teendőkről. Minden fogászati beavatkozás előtt érdemes étkezni, mert az érzéstelenítő injekció beadása után 3-4 óra hosszáig nem lehet enni, amíg a zsibbadás tart.
Ultrahangos fogkő-eltávolítás (depurálás)
- célja: A fogkő és lerakódások eltávolítása az íny feletti és az íny alatti területről, kellemetlen lehelet megszüntetése.
- menete: Először ultrahangos depurátorral történik a fogkő eltávolítása (íny alatt és felett), majd kézi műszerekkel (szívritmusszabályzónál csak kézi depurátorral) az íny alatti területről. Ezt követően a fogfelszíneket speciális pasztával és kefékkel, gumiharangokkal simára polírozzuk.
- előnye: A fogzománcot nem károsítja, általában érzéstelenítés nélkül, fájdalom esetén pedig helyi érzéstelenítésben történik.
- kezelés utáni teendők: Előfordulhat fognyaki érzékenység (hidegre, melegre, édes, savanyú ízekre), mely megszüntethető sensitive fogkrém vagy fluor gél használatával. Kerülni kell a festékanyagokat (kávé, tea, bor, kóla, dohányzás), melyek elszínezik a fogakat. Megfelelő fogmosási, szájápolási (szájöblítés, fogselyem használat) technika alkalmazása.
Kürettálás (zárt küret)
- célja: Az íny alatti gyulladt szövetek eltávolítása, érzéstelenítésben.
- menete: Az érzéstelenítést követően a fertőzött szövetek, valamint a gyökérfelszínen található fogkő eltávolítása következik.
- előnye: A gyökérfelszín sima, a tasak fala egészséges lesz.
- kezelés utáni teendők: Ameddig zsibbad nem szabad enni. Majd megfelelően tisztán kell tartani a területet.
Nyitott kürett (lebenyes tasakműtét)
- célja: Helyi érzéstelenítésben, kismértékű ínymetszést követően az íny alatti gyulladásos szövetek és mélyen lerakódott fogkövek eltávolítása.
- menete: Ez már komolyabb sebészi beavatkozás. Érzéstelenítésben a fogíny felső részét eltávolítjuk a fogtól, ezáltal jobban hozzáférhetünk a foghoz és a tasakokhoz. A tasakok tisztítása után eltávolítjuk a fertőzött és sérült szövetrészeket is, melyre az 5mm-nél mélyebb tasakoknál van erre szükség. Ebben az esetben lehetőség van regeneratív anyag használatára. A sebet a beavatkozás után varratokkal zárjuk, melyeket egy hét múlva távolítunk el.
- előnye: A gyökérfelszín sima, a tasak fala egészséges lesz.
- kezelés utáni teendők: Ameddig zsibbad nem szabad enni. A lehető leghatékonyabb szájhigiéné fenntartása, fogkefe, fogköztisztító kefe és klórhexidin tartalmú szájöblítő segítségével. Rendszeres fogorvosi ellenőrzés.
- kezelések előnye: Fogak megtartása, megszüntethető a fogágybetegség és megakadályozható a visszafordíthatatlan ínysorvadás kialakulása.